جذاب بوده و تقاضا برای آن ها هرروز در حال افزایش است به طوری که طبق آمار مصرف USB واحد مرکزی خبر : فلش درایوهای کنندگان در هر سه ماه تقریبا ۴۰ میلیون فلش درایو خریداری می کنند و سازندگان بزرگ و کوچک از شرکت های متخصص مانند لکسار گرفته تا غول الکترونیکی مانند توشیبا وارد این بازار شده اند.
گسترش فلش درایوها برای مصرف کنندگان هم خوب است و هم بد; خوب محسوب می شود زیرا قیمت آن ها پایین می آید اما بد است زیرا فلش درایوهای متنوعی وجود دارند که هیچ کدام شبیه یکدیگر نیستند و مصرف کنندگان با گزینه های زیادی برای انتخاب روبه رو می شوند بنابراین مساله طبقه بندی گزینه ها پیش می آید.
اول از همه باید به ظرفیت فلش درایوها توجه کرد زیرا ممکن است هنگام خرید با مشاهده ی قیمت پایین برای درایوهای یک گیگابایتی وسوسه شد اما از آنجا که بیش تر افراد راهی برای پر کردن فضای فلش درایوها پیدا می کنند فلش درایوهای با ظرفیت بالاتر که قیمت آن ها با بودجه موردنظر برای خرید مطابق باشد مناسب هستند.
اما از فلش درایوها می توان به عنوان دستگاه پشتیبان برای ذخیره کردن اطلاعات مهم از نوت بوک یا رایانه و یا برای حمل آهنگ های مورد علاقه یا ذخیره عکس های دیجیتالی به هنگام سفر استفاده کرد.
در این دستگاه های قابل حمل مورد بررسی قرار بگیرد زیرا USB ۲ .۰ باید داشتن برچسب پشتیبانی از USB هنگام خرید فلش درایوهای را تضمین می کند . USB سازگاری با نسخه های اولیه USB ۲ .۰ ویژگی
باید دانست که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در همه فلش درایوها یکی نیست ; سرعت نوشتن USB همچنین در کنار استاندارد اطلاعات در بعضی از درایوها به ویژه درایوهای دارای ظرفیت بیش تر نسبت به خواندن اطلاعات کندتر است .
X در حالی که سرعت برخی از فلش درایوها بر حسب مگابیت بر ثانیه مشخص شده در عوض برخی دیگر از سازندگان از رتبه بندی استفاده می کنند اما واضح است که در هر صورت دو فلش درایو عرضه شده از سوی دو سازنده مختلف با سرعت متفاوتی عمل می کنند در صورتی که سرعت فلش برای خریدار مهم باشد باید زمان بیش تری را برای مقایسه ویژگی های مدل های مختلف فلش درایو صرف کند.
را می پوشانند و مهم محسوب می شوند زیرا به هنگام حمل شدن USB اما لان یاردها درپوش های کوچکی هستند که سطح کاربری فلش درایو را پاک و ایمن نگه می دارند . USB دستگاه بخش
مشکل اصلی مربوط به این درپوش ها جدا و برداشته شدن آن ها به هنگام استفاده از فلش درایو است و در نتیجه ممکن است به آسانی گم شده یا شکسته شوند اما فلش درایوهای دارای بهترین طراحی فلش هایی هستند که لان یارد آن ها از بدنه ی فلش جدا نمی شود در این صورت بیم گم شدن آن برای همیشه از میان می رود.
بیشتر فلش درایوها به گونه ای طراحی شده اند تا هنگامی که مورد استفاده نیستند به زنجیر کلید متصل شوند; در صورت حمل فلش درایو به این شکل باید به نحوه ی ساخته شدن سوراخ زنجیر کلید توجه کرد. فلش درایوهایی که سوراخ پلاستیکی دارند برای این منظور مناسب نیستند زیرا می شکنند در حالی که فلش درایوهای دارای سوراخ فلزی انتخاب بهتری هستند.
مورد آخر مساله باریکی فلش درایوها است ; در حالی که برخی از فلش درایوها کاملا باریک هستند مساله مهمی که باید مورد توجه قرار است . USB گیرد جای گرفتن آن ها در پورت