تولید آزمایشی نمایشگرهای نسل بعد OLED برای تلویزیون ها در شرکت ماتسوشیتا سال آینده و تولید تجاری آن در سال ۲۰۱۱ آغاز می شود. درحال حاضر رقابت داغی بین سازندگان تجهیزات الکترونیکی جهان از جمله شرکت سونی، سامسونگ، در زمینه نمایشگرهای دیود ارگانیک انتشار نور OLED درجریان است.
به گزارش ایرنا ، شرکت ژاپنی ماتسوشیتا اعلام کرد فناوری OLED را در کارخانه نمایشگر خود در ژاپن در دست تهیه دارد و عمدتا نمایشگرهای کریستال مایع را که در تلویزیون های صفحه تخت رایج است تولید می کند.
ماتسوشیتا شرکت تولید کننده نشان تجاری پاناسونیک مبلغ ۳۰۰ میلیارد ین (۸/۲ میلیارد دلار) در این کارخانه که قرار است تا سال ۲۰۱۰ راه اندازی شود سرمایه گذاری کرده است. روزنامه نیکی گزارش داد خط آزماشیی سال آینده و تولید انبوه صفحه های ۴۰ اینچی تا سال ۲۰۱۱ راه اندازی خواهد شد.
آکیرا کادوتا سخنگوی ماتسوشیتا تحقیقات در زمینه توسعه OLED را در این شرکت تایید کرد.
در فناوری OLED از موادی که از خود نور منتشر می کنند و نیازی به لامپ پشتیبان ندارند استفاده شده است. نمایشگرهای OLED درمقایسه با فناوری کنونی نازکترند و انرژی کمتری مصرف می کنند و کیفیت نمایشگر ویدیویی بالایی دارند.
شرکت سونی از دسامبر سال ۲۰۰۷ تلویزیون ۱۱ اینچی OLED را عرضه کرده است. سامسونگ نیز در نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی که اوایل امسال در لاس وگاس آمریکا برگزار شد یک تلویزیون ۳۱ اینچی OLED به نمایش گذاشت.
اخیرا دولت ژاپن حمایت خود را از توسعه مشترک نمایشگرهای OLED در شرکتهای سونی، شارپ، ماتسوشیتا، و سایر شرکتهای داخلی اعلام کرده است. طرح تولید نمایشگرهای ۴۰ اینچی OLED بعد از سال ۲۰۱۵ در این برنامه پیش بینی شده است.
درحال حاضر فناوری OLED پرهزینه تر از صفحات نمایشگر پلاسما و ال سی دی است. OLEDدر اندازه های کوچکتر در تلفن های همراه و سایر تجهیزات همراه رواج می یابد.